X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

نوشتن نامه به همسر (قسمت اول)


نوشتن نامه‌های محبت آمیز، مؤثرترین تکنیکی است که برای حل و فصل مشکلات و تنش‌های احساسی-عاطفی عمیق‌تر کاربرد دارد. حال چه این مشکلات در درون خودتان و یا در روابط شما ظاهر شده باشند.

هدف از نوشتن نامه محبت آمیز، ابراز و حل و فصل تمامی احساسات منفی می‌باشد که شما را از تجربه عشقی که در اعماق قلب خود احساس می‌کنید، باز می‌دارند.

در نامه‌های محبت آمیز باید از نقشه احساسی تبعیت و از لایه‌های احساسی یکی پس از دیگری عبور نمایید. این لایه‌های احساسی عبارتند از:

- خشم- رنجش- ناراحتی- پشیمانی- احساس گناه- و دست آخر عشق

 

چرا نامه محبت آمیز؟

1-    در هنگام نوشتن می‌توانید بدون اینکه نگران قطع شدن صحبت خود یا تغییر چهره، لحن صدا و یا رفتار نامزد/همسرتان باشید با احساسات خود در امنیت کامل تماس برقرار کنید.

2-    می‌توانید احساسات عمیق‌ترو درنتیجه سطوح التیام و تخلیه روانی عمیق‌تری را تجربه نمایید.

3-    بخشی از تکنیک نوشتن نامه محبت آمیز، این است که کسی آنرا برای شما با صدای بلند بخواند. در این‌صورت:

- یکبار دیگر احساسات و عواطف ابراز نشده خود را از بیرون می‌شنوید تا بهتر آنرا تخلیه و رها سازید.

- اگر خواننده نامه نامزد/همسرتان باشد با احساسات شما آشنا می‌شود و به تدریج پا به پای شما از مرحله خشم به عشق می‌رسد.

- چنانچه خواننده نامه از قبل بلحاظ عاطفی از شما دور بود به شما نزدیکتر می‌شود.

4- نامزد/همسرتان مجبور نیست نامه شما را با صدای بلند بخواند. شما به تنهایی هم می‌توانید نامه‌های محبت آمیز زیادی بنویسید و تنش‌های احساسی خود را تخلیه کنید.

 

مراحل نوشتن نامه محبت آمیز:

قبل از هر چیز ابتدا باید تصمیم بگیرید، پس فورا شروع کنید. گاهی اوقات به هنگام تنش احساسی یکی از ناخوشایندترین کارها این است که بنشینیم و به احساساتمان فکر کنیم. اما به یاد داشته باشید رابطه شما ارزش آن را دارد که زمانی را برای نوشتن این نامه اختصاص دهید تا بتوانید دوباره عشق را تجربه کنید.

نکته کنکوری: لازم نیست برای نوشتن نامه محبت آمیز به عشق رسیده و حالتان خوب شده باشد. هدف از نوشتن چنین نامه‌ای این است که تنش-خشم، انزجار و ناراحتی که درست در همان لحظه تجربه می‌کنید و مانع احساس عشق شده‌اند حل و فصل نمایید

.

بخش اول: خشم و سرزنش

هنگامی که از موردی ناراحت هستید ممکن است متوجه نباشید که خشمگین هستید و خشم خود را سرکوب کرده باشید. بسیار ضروری است که هر نامه محبت آمیز را با کلمه خشم و سرزنش آغاز کنید وگرنه نمی‌توانید به سطوح عمیق‌تری دست یابید.

 

نکات راهنما:

- لازم نیست مودب و مهربان باشید.بگذارید کودک زخمی و ناراحت درونتان خود را حسابی نشان دهد.

- سعی نکنید منطقی باشید. در این بخش از نامه اشکالی ندارد از جملاتی که متخصصین گفتن آنرا نکوهش می کنند استفاده کنید مثل، "تو همیشه اینکار را می کنی"، "تو هیچ وقت سر وقت نمی‌رسی"، "تو خیلی بچه‌ای باید یه خورده بزرگ بشی" و ...- موارد را خیلی مشخص و واضح نام ببرید.از کلی گویی پرهیز کنید. مثلا "از اینکه با من بدجنسی می‌کنی متنفرم"(کلی گویی) بجای آن: "از اینکه با من بدجنسی می‌کنی متنفرم:چطور می‌تونی دو ساعت منتظرم بذاری؟

 

احساسات خود را توضیح ندهید. جمله زیر را بخوانید:

"وقتی به خانه آمدی و گفتی رئیست به تو چی گفته، فکر کردم مجبوری اضافه کاری بکنی و دیربیای خانه. بنابراین عصبانی شدم اما فکر کردم اگه بگم عصبانی شدم تو هم عصبانی می‌شی. بنابراین تصمیم گرفتم بعد از شام این موارد رو به تو بگم."چنین طرز بیان احساسی از سر است نه از دل و قلب. اینگونه حرف زدن به هیچ وجه ابراز احساسات نیست.

 

حالا بخوانید:"حالم بهم می‌خوره وقتی دیر میای خونه. خیلی از دستت عصبانی‌ام که دیر کردی و قرارمان رابهم زدی. از اینکه انقدر کار می‌کنی از دستت می‌رنجم و ناراحت می‌شم. امشب که برای شام نیومدی خیلی از دستت عصبانی شدم. می‌ترسم هیچ‌وقت دیگه نتونیم با هم باشیم. می‌ترسم تو از من خسته بشی."آیا متوجه فرقشان شدید؟

 

- احساسات خود را ویرایش نکنید.


منبع:کتاب رازهایی درباره عشق- فصل نهم/نوشته دکتر باربارا دی آنجلیس

 

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نظر بدهید
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد