X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

خانواده


خانواده بطور طبیعی بر فرد تقدم دارد و به لحاظ منطقی باید نسبت به تمام مؤلفه ­های زندگی اجتماعی درک­ پذیری و توضیح دهندگی بیشتری داشته باشد. تکوین فردیت و تشخص خودبخودی، بدون مقدمه و بی­ ریشه صورت نمی­ گیرد؛ هویت فرد درخانواده شکل گرفته و تقریباً به آن وابسته است. اشتغال، ازدواج، مهاجرت، قهر، طلاق و حتی مرگ نمی­ تواند ریشه­ های فرد را از خانواده بگسلد و هویت مستقل افراد هرگز به معنای انزوا و جدایی از خانواده نیست؛ بلکه به افزایش تاثیرگذاری و جایگاه تعیین­ کننده آن ناظر می ­باشد؛ چه اینکه تشکیل پیوندهای جدید نیز تفصیل و بسط خانواده- نه انفکاک از آن- تلقی می­ شود.
بنابراین سستی پیوندهای خانوادگی یک تهدید واقعی است که از مخاطرات سلامت افراد خبر می ­دهد. همچنین تراکم گسیختگی­ ها و گسترش آسیب­ های اجتماعی در زمره پیامدهای غیرفوری ولی مهم روابط شکننده خانوادگی است که سلامت جامعه را نیز به خطر می­ اندازد.در نتیجه شناسایی آسیب­ های موجود و محتمل خانواده و پیشگیری و درمان آن­ها کانون هر نوع اقدام اصلاح­گرانه­ ای است که به منظور ارتقاء سلامت جامعه و نهادهای آن صورت می­ گیرد؛ زیرا سلامت نهادهای اجتماعی در گرو سلامت افرادی است که در خانواده سالم پدید می­آیند و پرورش می­ یابند. البته خانواده سالم فراتر از سلامت هر یک از اعضای آن, به سلامت پیوندهایی وابسته است که فردیت و سلامت عضوهای سابق و جدید آن را تضمین می­ کند. بنابر این تحکیم و سالم­سازی روابط خانوادگی و جلوگیری از توسعه انواع گسیختگی­های علمی، سیاسی، اعتقادی و به خصوص گسیختگی­های نسلی و جنسی، می­تواند سلامت خانواده، فرد، گروه­های رسمی و غیررسمی و نهادهای جامعه را تامین کند.
بدین ترتیب خانواده که به هرکسی تشخص و هویت ویژه و منحصر به فردش را می­ بخشد، از سه جهت می­ تواند ضامن سلامت گروه­ها و نهادهای دیگر باشد؛ این سه جهت عبارتند از: تربیت انسان­های سالم، صیانت از سلامت روابط انسانی از طریق تاثیرگذاری جهت دهنده بر قوانین و نهادهای اجتماعی، مقاومت در برابر عوامل بیماری­زای محیط.

برگرفته از سایت پژوهشکده خانواده دانشگاه شهید بهشتی

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نظر بدهید
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد